lassie

Verschillen

Dit geeft de verschillen weer tussen de geselecteerde revisie en de huidige revisie van de pagina.

Link naar deze vergelijking

Beide kanten vorige revisie Vorige revisie
Volgende revisie
Vorige revisie
lassie [2024/06/03 05:54]
zaanlander
lassie [2024/06/04 10:49] (huidige)
zaanlander
Regel 4: Regel 4:
 Gort werd tot dan toe nog altijd met behulp van windmolens gepeld. Bovendien was gort slechts eenvoudig volksvoedsel; betwijfeld werd dat de pellerij ooit winstgevend kon worden. De Gebroeders Laan zetten hun plan echter door. Zij kochten enige percelen grond aan de Wormerdijk waarop reeds het pakhuis Koningsbergen stond en op 19 mei 1893 werd de eerste paal voor de gortfabriek geslagen; op 6 december van dat jaar werd de fabriek, gedreven door een lage-druk stoommachine van 150 PK, in bedrijf gesteld.  Gort werd tot dan toe nog altijd met behulp van windmolens gepeld. Bovendien was gort slechts eenvoudig volksvoedsel; betwijfeld werd dat de pellerij ooit winstgevend kon worden. De Gebroeders Laan zetten hun plan echter door. Zij kochten enige percelen grond aan de Wormerdijk waarop reeds het pakhuis Koningsbergen stond en op 19 mei 1893 werd de eerste paal voor de gortfabriek geslagen; op 6 december van dat jaar werd de fabriek, gedreven door een lage-druk stoommachine van 150 PK, in bedrijf gesteld. 
  
-Al snel bleek het gelijk van de Gebroeders Laan. De binnenlandse markt werd kwalitatief en kwantitatief veroverd met de zogenoemde lange gort. Doordat het bedrijf werkte met Duitse machines konden bovendien ronde gort en parelgort worden geëxporteerd. De winsten werden grotendeels in het bedrijf geïnvesteerd. In 1894 werd het pakhuis Donau gebouwd; in 1897 het pakhuis Koningsbergen (herbouw); in 1900 een nieuwe gortfabriek, met ketelhuis en een stoommachine van 650 PK; in 1905 een silo met lostoren; in 1906 een afdeling gerstreiniging; in 1907 een timmerschuur en smederij. In 1899 ontvingen de Gebroeders Laan het predicaat Koninklijke. +Al snel bleek het gelijk van de Gebroeders Laan. De binnenlandse markt werd kwalitatief en kwantitatief veroverd met de lange gort. Doordat het bedrijf werkte met Duitse machines konden bovendien ronde gort en parelgort worden geëxporteerd. De winsten werden grotendeels in het bedrijf geïnvesteerd. In 1894 werd het pakhuis Donau gebouwd; in 1897 het pakhuis Koningsbergen (herbouw); in 1900 een nieuwe gortfabriek, met ketelhuis en een stoommachine van 650 PK; in 1905 een silo met lostoren; in 1906 een afdeling gerstreiniging; in 1907 een timmerschuur en smederij. In 1899 ontvingen de Gebroeders Laan het predicaat Koninklijke. 
  
 In 1910 werd een reeds lang overwogen plan van de firmanten werkelijkheid. Begonnen werd met de bouw van de Stoomhavermoutfabriek Mercurius, die in augustus 1911 in bedrijf kwam. In 1913 werd de firma omgezet in NV Koninklijke Pellerij Mercurius voorheen Gebroeders Laan. De uitbreidingen van het bedrijf liepen gelijk op met de groei van de omzet. In 1894 werd er 2800 ton gerst verwerkt; in 1900 reeds 10900 ton; in 1905 25475 ton. De havermoutfabriek werd gebouwd voor een capaciteit van 5000 ton, maar kon na een aantal jaren reeds 15000 ton verwerken.  In 1910 werd een reeds lang overwogen plan van de firmanten werkelijkheid. Begonnen werd met de bouw van de Stoomhavermoutfabriek Mercurius, die in augustus 1911 in bedrijf kwam. In 1913 werd de firma omgezet in NV Koninklijke Pellerij Mercurius voorheen Gebroeders Laan. De uitbreidingen van het bedrijf liepen gelijk op met de groei van de omzet. In 1894 werd er 2800 ton gerst verwerkt; in 1900 reeds 10900 ton; in 1905 25475 ton. De havermoutfabriek werd gebouwd voor een capaciteit van 5000 ton, maar kon na een aantal jaren reeds 15000 ton verwerken. 
  • /home/zaanwiki/domains/zaanwiki.nl/private_html/encyclopedie/data/attic/lassie.1717386883.txt.gz
  • Laatst gewijzigd: 2024/06/03 05:54
  • door zaanlander