schwarz_henriette_antoinette

Verschillen

Dit geeft de verschillen weer tussen de geselecteerde revisie en de huidige revisie van de pagina.

Link naar deze vergelijking

schwarz_henriette_antoinette [2020/09/07 12:06]
127.0.0.1 Externe bewerking
schwarz_henriette_antoinette [2025/02/28 14:24] (huidige)
zaanlander
Regel 7: Regel 7:
 Zij overleefde de oorlog, werd actief binnen het Humanistisch Verbond. Zij was één van de oprichters het [[https://nl.wikipedia.org/wiki/A.H._Gerhardhuis|A.H. Gerhardhuis]], een humanistisch verzorgingshuis voor ouderen in Amsterdam. Ook het [[https://nl.wikipedia.org/wiki/Rosa_Spier_Huis|Rosa Spier Huis]], woon- en werkcentrum voor (ex-)kunstenaars en wetenschappers in Laren N.H. werd door haar opgericht.  Zij overleefde de oorlog, werd actief binnen het Humanistisch Verbond. Zij was één van de oprichters het [[https://nl.wikipedia.org/wiki/A.H._Gerhardhuis|A.H. Gerhardhuis]], een humanistisch verzorgingshuis voor ouderen in Amsterdam. Ook het [[https://nl.wikipedia.org/wiki/Rosa_Spier_Huis|Rosa Spier Huis]], woon- en werkcentrum voor (ex-)kunstenaars en wetenschappers in Laren N.H. werd door haar opgericht. 
  
-Op cultureel gebied kon dankzij haar inspanningen het naar haar genoemde [[http://www.museazutphen.nl/museum-henriette-polak/|Museum Henriette Polak]] in Zutphen, gerealiseerd worden. Als welgesteld eigenaar van de essencefabriek [[polak|Polak & Schwarz]] in Zutphen, later Zaandam, was zij ook in staat om de instellingen waarbij zij nauw betrokken was, financieel te steunen. Daartoe behoorde ook het naar haar man genoemde Leo Polak Huis. Dit was, evenals het A.H. Gerhardhuis, een bejaardenhuis op humanistische grondslag dat later werd omgevormd tot verpleeghuis.+Op cultureel gebied kon dankzij haar inspanningen het naar haar genoemde [[https://www.museazutphen.nl/museum-henriette-polak/|Museum Henriette Polak]] in Zutphen, gerealiseerd worden. Als welgesteld eigenaar van de essencefabriek [[polak|Polak & Schwarz]] in Zutphen, later Zaandam, was zij ook in staat om de instellingen waarbij zij nauw betrokken was, financieel te steunen. Daartoe behoorde ook het naar haar man genoemde Leo Polak Huis. Dit was, evenals het A.H. Gerhardhuis, een bejaardenhuis op humanistische grondslag dat later werd omgevormd tot verpleeghuis.
  
-In 1968 schonk zij de Hebreeuwse Universiteit van Jeruzalem, Israël, 100.000 dollar voor de stichting van een 'Prof. Leo Polak-fonds voor onderzoek naar humaniora' ter herinnering aan haar echtgenoot, die hoogleraar in de rechten en wijsbegeerte was aan de Rijksuniversiteit Groningen. Ook nam ze het initiatief voor de Stichting [[http://www.humanistischealliantie.nl/organisaties/leo-polak-fonds/|Leo Polak Fonds]] die onder meer een jaarlijkse [[https://www.uvh.nl/onderwijs/onderwijs-aan-de-uvh/leo-polak-scriptieprijs|Leo Polak Scriptieprijs]] beschikbaar stelt.+In 1968 schonk zij de Hebreeuwse Universiteit van Jeruzalem, Israël, 100.000 dollar voor de stichting van een 'Prof. Leo Polak-fonds voor onderzoek naar humaniora' ter herinnering aan haar echtgenoot, die hoogleraar in de rechten en wijsbegeerte was aan de Rijksuniversiteit Groningen. Ook nam ze het initiatief voor de Stichting [[https://www.humanistischealliantie.nl/organisaties/leo-polak-fonds/|Leo Polak Fonds]] die onder meer een jaarlijkse [[https://www.uvh.nl/onderwijs/onderwijs-aan-de-uvh/leo-polak-scriptieprijs|Leo Polak Scriptieprijs]] beschikbaar stelt.
  
 Zij wordt wel 'de moeder van het Humanistisch Verbond' genoemd vanwege haar, ook financiële, bijdrage aan de totstandkoming van deze vereniging op humanistische grondslag. Zij overleed in 1974 op 80-jarige leeftijd in Amsterdam. Zij wordt wel 'de moeder van het Humanistisch Verbond' genoemd vanwege haar, ook financiële, bijdrage aan de totstandkoming van deze vereniging op humanistische grondslag. Zij overleed in 1974 op 80-jarige leeftijd in Amsterdam.
Regel 15: Regel 15:
 Zaterdagmiddag 21 juni 1976 opende [[https://nl.wikipedia.org/wiki/Museum_Henriette_Polak|museum Henriëtte Polak]] haar deuren in de gerestaureerde voormalige herberg De Wildeman aan de Zaadmarkt te Zutphen. In het museum is een collectie kunstwerken ondergebracht, die op initiatief van Henriëtte Polak Schwarz werd verzameld. De collectie kunstwerken omvat een groot aantal schilderijen, grafiek en beeldhouwwerken van Nederlandse kunstenaars. Daarbij zijn werken van kunstenaars die in geen enkel ander museum vertegenwoordigd zijn. Zaterdagmiddag 21 juni 1976 opende [[https://nl.wikipedia.org/wiki/Museum_Henriette_Polak|museum Henriëtte Polak]] haar deuren in de gerestaureerde voormalige herberg De Wildeman aan de Zaadmarkt te Zutphen. In het museum is een collectie kunstwerken ondergebracht, die op initiatief van Henriëtte Polak Schwarz werd verzameld. De collectie kunstwerken omvat een groot aantal schilderijen, grafiek en beeldhouwwerken van Nederlandse kunstenaars. Daarbij zijn werken van kunstenaars die in geen enkel ander museum vertegenwoordigd zijn.
  
-Een [[http://resources.huygens.knaw.nl/bwn1880-2000/lemmata/bwn6/schwarz|zeer uitgebreide levensloop]] van Henriette Polak is te vinden in het Biografisch Woordenboek van Nederland. +Een [[https://resources.huygens.knaw.nl/bwn1880-2000/lemmata/bwn6/schwarz|zeer uitgebreide levensloop]] van Henriette Polak is te vinden in het Biografisch Woordenboek van Nederland. 
  
 {{tag>kunstbeschermster filantrope}} {{tag>kunstbeschermster filantrope}}
  • /home/zaanwiki/domains/zaanwiki.nl/private_html/encyclopedie/data/attic/schwarz_henriette_antoinette.1599473163.txt.gz
  • Laatst gewijzigd: 2020/09/07 12:06
  • door 127.0.0.1